Jak wybrać głośniki? Jakie najlepsze? Polecane modele
Spis treści:
Muzyka towarzyszy człowiekowi na każdym kroku. W pracy, podczas jazdy samochodem, podczas treningu, w drodze na uczelnię oraz w wielu innych miejscach. Człowiek zwraca uwagę na wysokość jakość dźwięku, którą jest w stanie zapewnić dobrej jakości głośnik. Dużą popularnością cieszą się głośniki bezprzewodowe, które można wszędzie zabierać. Do wyboru są też inne urządzenia, na przykład głośnik samochodowy. Na co zwrócić uwagę chcąc wybrać dobry głośnik?
Rodzaje głośników
Na rynku dostępnych jest wiele modeli głośników. Różnią się one między sobą pod wieloma względami. Znajomość rodzajów głośników ułatwi podjęcie finalnej decyzji.
Głośniki elektrodynamiczne
Wyróżnia się tym, że można liczyć na wierne oddanie dźwięków przy bardzo wysokich tonach. Niezależnie od tego czy ma się do czynienia z muzyką puszczaną z radia, czy też gramofonu. Jest to głośnik, który składa się z cewki, jaka została połączona z membraną. Do tego można liczyć w niektórych przypadkach na elektromagnes, który zasilany jest przez prąd świetlny. Potrzebna jest specjalna płyta w przypadku tego głośnika, która będzie wbudowana na długość przynajmniej jednego metra. Jest ona potrzebna po to, aby drgania systemu magnetycznego nie zostały uszkodzone przez fale głosowe.
Głośniki elektrostatyczne
Często utożsamiane są z urządzeniami elektrodynamicznymi, jednak obydwie te grupy produktów różnią się od siebie budową. Cewka w tym przypadku połączona jest z cienką folią, jaka znajduje się pod napięciem. Folia zastąpiła membranę. Została ona umieszczona pomiędzy metalowymi siatkami, jakie odpowiedzialne są za przesłanie sygnału ze wzmacniacza.
Głośniki elektrostatyczne często nazywane są dipolami. Jest to funkcja, która sprawia, że dźwięk płynie do przodu oraz do tyłu. Są to urządzenia, jakie wymagają zastosowania dodatkowego wzmacniacza. Aby móc wydobyć z nich niską częstotliwość, należy wyposażyć się w specjalny panel, który musi mieć określoną powierzchnię. Osoby, które mają cierpliwość do tego, aby walczyć z tymi problemami, jakie wynikają z użycia tego typu głośnika, mogą być pewni tego, że po ich pokonaniu, będą mogły cieszyć się wysoką jakością dźwięku.
Hybrydowe głośniki elektrostatyczne mogą występować pod postacią kolumny, którą montuje się na ścianie. Zwykłe elektrostaty mogą nie spełniać oczekiwań użytkowników. Wolą oni postawić na smukłą kolumnę, która jest w stanie stanowić dopełnienie dla pełnej linii głośników elektrostatycznych.
Głośniki piezoelektryczne
Występują najczęściej jako wysokotonowe i bardzo często można je napotkać dookoła siebie. Można je spotkać w radiach samochodowych, w radioodbiornikach stereo. Są one stosunkowo tanie, dlatego cieszą się tak dużą popularnością. W środowisku, które ma do czynienia z tymi urządzeniami panuje przekonanie, że tak naprawdę nie powinno się ich nazywać…głośnikami. Ich prawidłowa nazwa to przetwornik piezoelektryczny. Efekt piezoelektryczny to odkształcanie się pod wpływem napięcia elektrycznego lub zjawisko odwrotne. W tym drugim przypadku powstaje napięcie pod wpływem nacisku. Najczęściej ma się do czynienia z małymi głośniczkami, co też postrzegane jest jako ich zaleta. Amplituda drgań (średnica) jest bardzo mała. Sprawia to, że bez względu od tego, czy będzie się miało duży lub mały przetwornik piezoelektryczny, można z niego wydobyć tony o wysokiej częstotliwości. Zaletą tego rozwiązania jest to, że istnieje opcja jego podłączenia bez dodatkowej zwrotnicy. Nie trzeba obawiać się także obciążenia dla wzmacniacza. Należy mieć jednak świadomość, że ze względu na obciążenie pojemnościowe, urządzenie powinno być montowane razem ze “zwykłym” głośnikiem.
Głośniki magnetyczno-płynowe
Głośniki membranowe
Urządzenia, które w swoim wnętrzu kryją membranę, jaka połączona jest ze specjalną cewką. W głośnikach można spotkać się z membranami, jakie przeznaczone są do niskich, średnich i wysokich tonów.
Membrana niskotonowa ma za zadanie pomóc w uzyskaniu niskiej częstotliwości rezonansowej. Mówiąc wprost - to ona odpowiedzialna jest za przetworzenie niskiego basu. Do takich działań wykorzystywane są membrany grube, które cechują się strukturą wielowarstwową. Do wyboru są też te membrany, które mogą być wykonane z samej celulozy, metalu. Celuloza może nie jest tak gruba, jednak jej zaletą jest to, że pozwala ona - jak to się określa w środowisku muzyków - na odpowiednie “wybrzmienie”.
Membrany lżejsze przeznaczone są do głośników średniotonowych. Mogą one być wykonane także z różnych materiałów. Do wyboru są membrany celulozowe, metalowe, polipropylenowe, wykonane z plecionek (składa się na nie włókno: kewlarowe, węglowe lub szklane). Różnica tkwi w tym, że w przypadku membran do średnich tonów, materiał jest lżejszy i cieńszy.
Membrany celulozowe w głośnikach są najdłużej spotykane. Nie oznacza to jednak faktu, że można uznać je za przeżytek. Wręcz przeciwnie, wciąż trwają nad nimi prace, które sprawiają, że celuloza w głośnikach sprawuje się jeszcze lepiej, co pozwala na wybór jeszcze większych możliwości. Polipropylen jest młodszym materiałem. Pomimo tego, że jest bardziej “nowoczesny”, to producenci rezygnują z jego zastosowania, na rzecz celulozy, która może też występować w różnych domieszkach.
Głośniki półprzewodnikowe
Głośniki szerokopasmowe
Jak sama nazwa wskazuje, ma się do czynienia z głośnikiem, który pozwala na przetworzenie dźwięku na szerokim paśmie. W głównej mierze skupiają się one na średnich częstotliwościach. Dobry głośnik umożliwia jednak “rozciągnięcie” go do niskich oraz wysokich tonów. W tego typu urządzeniach można mieć do czynienia z membraną, której średnica ma różne wartości. Ten parametr, a także masa, profil i materiał z jakiego membrana jest wykonana pokażą, jak tak naprawdę będzie radził sobie dany głośnik z wysokimi i niskimi częstotliwościami. W zdecydowanej mierze ma się do czynienia z głośnikami szerokopasmowymi, które są w stanie zapewnić efektywność na wysokim poziomie. Stosowane są one w specjalnych konstrukcjach oraz w malutkich głośnikach, jakie mogą być sterowane za pomocą urządzenia Bluetooth. Głośniki szerokopasmowe są ignorowane przez osoby, które stawiają na nowoczesność wskazując na niedogodności, jakich nie są w stanie pokonać. W drugą jednak stronę, wydobywają one z siebie dobrej jakości dźwięk, który brzmi naturalnie.
Głośniki nisko i wysokotonowe
Głośniki niskotonowe - jak sama nazwa wskazuje - służą do obsługi pasm o niskiej częstotliwości. Do wyboru jest ich kilka typów. Jednak są one w stanie zapewnić użytkownikom bardzo podobne właściwości. Znani producenci są w stanie zapewnić głośniki niskotonowe, które są w stanie obsłużyć częstotliwość w zakresie od 20 Hz do nawet 2000 Hz. Dzięki nim będzie można usłyszeć głębokie nuty basowe, które są tak charakterystyczne dla wielu utworów. Wśród takich urządzeń należy wyróżnić te, które nazywane są dwudrożnymi. To one są w stanie zapewnić możliwość usłyszenia pasm o wysokiej częstotliwości. Ich cena jest wyższa, więc nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. To jedne z najpopularniejszych głośników samochodowych.
Głośniki wysokotonowe również można zakupić do pojazdu. Wrażenia dźwiękowe będą niezrównane. W tym jednak przypadku na pierwszym planie ma się do czynienia z wokalem. Instrumenty również są słyszalne, jednak w tle. Jeżeli chodzi o zakres, to najczęściej dostępne są one w wersji od 2 kHz do 20 kHz. Są jednak wyjątki, jakie zapewniają możliwość obsługi 100 kHz. Aby móc zachować równowagę pomiędzy wokalem a instrumentami, zaleca się montaż głośników wysokotonowych na równi z tymi niskotonowymi.
Głośniki subwooferowe
Głośnik, który można najczęściej spotkać w kinie domowym. Jest to urządzenie, które obsługuje niskie tony, dzięki czemu podczas oglądania filmu nikt nie będzie miał problemu z tym, aby usłyszeć niski bas. W domach istnieje możliwość jego podłączenia do wzmacniacza, amplitunera czy soundbara. Miłośnicy dobrych dźwięków docenią tą alternatywę, która wpłynie na jeszcze lepszy odbiór filmu lub muzyki. Ważna jest obudowa subwoofera. Dobrą propozycją wydają się te głośniki, które są wyposażone w membranę o dużej powierzchni. Pozwoli to na wprowadzenie w drgania odpowiedniej ilości powietrza. Zalecana średnica to 12 cali, dzięki czemu pozwoli to na uzyskanie dobrego ciśnienia akustycznego i dynamiki. Subwoofery pasywne muszą zostać wyposażone w dużą moc wzmacniacza. Pozwoli to zapewnić dobre zasilenie dla głośnika.
Najważniejsze cechy głośników
Decydując się na zakup głośników/głośnika, pod uwagę należy wziąć następujące cechy:
- przewody - głośniki bezprzewodowe są mobilniejsze. Jednak to te wyposażone w przewody są w stanie zapewnić lepszą jakość dźwięku. Ważne jest długość kabli. Głośniki do komputera, telewizora wyposażone w przewody, powinny umożliwić ich swobodne ukrycie z tyłu;
- moc - wyrażana w decybelach i Watach. Nazywana mocą RMS, musi mieć dużą wartość, jeżeli ktoś lubi słuchać muzyki o słyszalnych decybelach;
- pasmo przenoszenia - wyrażone w hercach. W głośnikach można najczęściej spotkać się z pasmem w zakresie od 20 do 20000 Hz, czyli takim, które jest dobrze słyszalne dla ucha człowieka;
- złącza - najpopularniejsze są złącza RCA i analogowe, ponieważ to je można zaliczyć do najstarszych. Jednak nie likwidują one zakłóceń, jakie nie będą słyszalne w przypadku zestawów 5.1 i 7.1, gdzie ma się do czynienia z zestawem optycznym. Takie rozwiązanie pozwala na przesyłanie dźwięków za pomocą światłowodu;
- obudowa - najlepiej, jeżeli jest wykonana z drewna, ponieważ będzie to wpływać na lepszą jakość dźwięku. Głośniki wykonane z tworzywa sztucznego nie są w stanie zapewnić takich wrażeń odbiorcom.
Wśród dodatkowych cech, jakie mogą mieć wpływ na finalny odbiór, można wymienić możliwość korzystania z pilota, który pozwala na regulację głośności na odległość oraz wbudowany mikrofon. Ta druga opcja jest dla tych, którzy planują prowadzić rozmowy online.
Systemy głośników
Rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Koniecznością jest jednak poznanie grup, które podzielone są ze względu na właściwości, jakie są w stanie zapewnić:
- kino domowe - w tym przypadku potrzebny będzie subwoofer w zestawie;
- głośniki dwupasmowe - odbierają średni zakres, nie są one w stanie odtworzyć dolnej oktawy;
- głośniki trzypasmowe - odbierają wszystkiego rodzaju dostępne częstotliwości, jednak ich oddzielenie może stanowić problem.
Omawiając dostępne systemy głośników, jakie można aktualnie otrzymać, należy wziąć pod uwagę następujące zagadnienia:
- częstotliwość - umożliwiająca podział poszczególnych urządzeń na nisko, średnio i wysokotonowe;
- impedancja - jest to oporność, którą dzieli się na dwa elementy: realna (rezystancja) i urojona (reaktancja).
Systemy głośnikowe są w stanie zapewnić niesamowite wrażenia dźwiękowe - o ile poszczególne elementy zostaną prawidłowo rozmieszczone w pomieszczeniu. Nie warto jednak decydować się na taki zakup, jeżeli wybrany pokój ma mniej niż 20-25m2.
Polecani producenci głośników
Sprzęt powinien pochodzić od odpowiedniego producenta. Warto kierować się rankingami popularności, dzięki czemu będzie można uzyskać informacje odnośnie tego, która z marek jest godna zaufania. W ostatnim czasie dużym zaufaniem cieszy się firma JBL. Od 1946 roku istnieją na rynku i mają do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań. To oni są odpowiedzialni za najlepsze głośniki bezprzewodowe, które bazują na nowoczesnej technologii produkcji.
Polk Audio powstała w 1972 roku, w Baltimore. Ich głośniki są wykorzystywane nie tylko w domach, ale także w samochodach i w łodziach. Otrzymać u nich można różne głośniki: kolumny i subwoofery, zestawy bezprzewodowe, słuchawki i soundbary.
Creative powstał w 1981 roku, w Singapurze. Głośniki, słuchawki i wzmacniacze - każdy odbiorca jest w stanie dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb. Do wyboru są urządzenia, które posiadają wejścia optyczne, cyfrowe, USB, a także umożliwiają one połączenie z innymi sprzętami przez Wi-Fi lub Bluetooth.
Nie da się powiedzieć, który z głośników jest najlepszy. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, które tyczy się własnych potrzeb. Inne głośniki będą potrzebne do słuchania muzyki, a inne do gier, filmów lub rozmów online. Należy wziąć pod uwagę rankingi popularności, które pomogą podjąć finalną decyzję.
Znajdziesz w Morele
Kolumny głośnikowe - Głośniki przenośne - Głośniki komputerowe
Komentarze (0)